Iloitkaamme siis

(Videot päivitetty 1.12. 2017)
Välillä on syytä katsoa taaksepäin, nähdä syklit kaikkineen … niin, kaikki tämä riidanhaastaminen mihin olen syyllistynyt … sehän on kai vain elämän kaipuuta. Tarvitaan dialektiikan pumppu pakottamaan elämänvoima virtaamaan jo jäykistyneissä rakenteissa. Vastakkainasettelujen, ristiriitojen katoaminen on nimittäin kuoleman esiaste. — Tämän jälkeen voi sitten katsoa eteenpäin.
Kaikki tuo hampaat irvessä puristaminen on vain järjellä ajateltua, mielen pakottamista uomaan … täytyy hiljentyä jotta kykenisi näkemään elämänenergian luontaisen pulppuamisen. Sitten kun itse "on nähnyt kaiken", sitten kun jo "tietää kaiken", sitten kun on vanha, uusiutuminen onnistuu lasten kautta. Olin jo unohtanut sen taian — mutta ilo on se vahva voima joka pyörittää rattaita.
… Kysymys niille, jotka muuten eivät vaivaudu etsimään ”Easter Eggejä”:
Miksi se Fredriksson silloin aikanaan asettui Jyväskylään, lakkeja tekemään?
Ilmoita asiaton viesti
.
.
.
Ilmoita asiaton viesti
Niin. — Oltuaan riittävän kauan merillä Muumipapan kanssa, se Fredrikson halusi asettua mahdollisimman kauas merestä, ja mahdollisimman kauas Muumilaaksosta!
http://muumitalo.wikia.com/wiki/Fredrikson
http://www.fredrikson.fi/site/content/blogcategory…
Ilmoita asiaton viesti