Dokkarit Metsän Tarina versus Erämaan Lumot
Rakastan arvostettua ja palkittua Metsän Tarina dokkaria siihen malliin, että ehkä olen jäävi arvioihmaan luontodokumentteja. Metsän Tarinan olen kattonu varhmaan 30 kertaa ja aijjon kattoa toisen mokoman.
Erämaan Lumot on tänä kevhäänä Ylen markkinoimia ja esittämia tämän ajan lyhkäsiä, nopea temposia, kameran vauhikkaita vilistelyjä. Kuvhiin haettu pintakaunista sympatiaa.
Minua häiritti näitten Erämaan Lumo -dokkareitten äänimaailma eli jatkuva hälinä. Teko-luonto-sympaattinen musiikki ja yhen miehen kokemuksiin pohjautuva selostus paino herkeämättä päälle. Entä se jonku toisen ihmisen esittely jostain epäselvästä syystä, se essiintuonti hajotti ja siis ihmetytti.
Erämaan Lumojen levoton kuvaustapa ja jatkuvaa korhviin tunkevaa häly, jonka tarkotus kait oli viä käestä tyhmää kattojaa, herätellä koko ajan, että katoppa nytkö kaunista ja ihmeellistä. Hehkutusta ja millon mitäki ihastelua tai marinaa luonnon tuhoamisesta vei pois luontokuvien näkemisen iloa.
Yleinen levottomuus ja hoppu siis pilasi minusta nämät lumodokkarit. Yhthään mihinkkään syventyminen tai pysähtyminen puuttu ja soli leimaa anttavvaa. Joku semmonenko harmonia ja luottamus luonnon ihmeellisyytteen sinänsä puuttu kokohnaan.
Metsän Tarina doc on objektiivinen, äärimmäisen rauhallinen, hias, viipyilevä ja silti aktiivinen, sympaattinen ja on kauhniita kuvakulmia ja kohteita näyttävä. Ihmispuhe, lapsen ja miehen, on hyvin hyvin hiljasta ja rauhallista ja lophuun ajateltua, joka ihmistä koskettavvaa. Niin ja kyllä on ukkosta ja luonnollista mettän tuhoaki tuohaan esille. Ja tullee julki myös huoli mettien kohtalosta, mutta hienovarasesti esitettynä.
Jokhainen voi saavuttaa Metsän Tarinan meiningin missä tahansa mettässä. Se on siis tajuntaa avvaava ja auttaa löytähmään ommaa luontosuhetta.
Elämälle kiitos Metsän Tarinasta, son lohdullinen, son mielenrauhaa, sanosinko, no sanon, son meditoiva ja aivan loputtoman inspiroiva minun mielestä, eläköön mettän elämä!
Allekirjoitan tekstisi täysin, eli mehtään menen.
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos ja jos methään haluat mennä nyt
Näät sammalet myllätyt
Ja varmasti yllätyt
Ko on päivä Arin ja heän hienojen koirien!
Ilmoita asiaton viesti
Metsässä minunki sieluni lepää ja voin kokea sykähdyttäviä elämyksiä. Samanlaisia ei muualta saa.
Ilmoita asiaton viesti
Komppaama ihana Irja toisia, mettät hoitaa ja parantaa, samanlaista ei muualta saa!
Ilmoita asiaton viesti
Kiitos, Hilkka, vihjeestä.Kävin äsken mettässä meditoimassa:
https://www.youtube.com/watch?v=MVzPz6OBgZI
Forest Meditation HD
Mukavaa illanjatkoa! :))
Ilmoita asiaton viesti
Oooh kiitos ja huomenta ja siinä on ihana musiikki ja äänimaailma päätähuumaavaa kevättä!
Ilmoita asiaton viesti
Hyvää huomenta ja kivaa päivää! :))
Ilmoita asiaton viesti
Vinkistä löysin trailerin Metsän Tarinasta, on vauhikas, vaikka just sitä kritisoin nuissa Erämaan Lumoissa, mutta tuohan on siis treileri.
https://www.youtube.com/watch?v=mFamx2km5nQ
Ilmoita asiaton viesti