Likinuori
Meillä on kiihkoiltu nuorison uusavuttomuudesta (kuinka kananmuna keitetään?) ja uusbrutalismista (inhottavat mopot). Nyt on edetty uuskonservatismiin. Taantumukseen. Osa nuoristakin.
Markkinatalouden kerrotaan edustavan erilaisuutta, vapautta, yksilöllisyyttä.
Ja katso! Kaikilla ovat samanlaiset merkkikuteet, älykännykät, unelma: rahaa.
Yhteistä on myös piittaamattomuus, halveksunta ja kopeus syrjäytettyjä kohtaan.
Nuorisokin elää massayksilöllisyyden epäintelligenttiä aikaa.
Minä elin nuoruutta 60-luvun puolivälistä 70-luvun lopulle. Meitä mustattiin koska ajattelimme toisin kuin valta. Nyt mustataan jos joku ei ajattele samoin kuin eliitti.
Yhä uskon, että on runsaasti nuorisoa, joka on valmis nousemaan Spartacuksen rinnalle. Sopii muistaa, että vain niitä puita ravistellaan, joissa on hedelmiä.
Meillä oli teiniliitto, vallankumousliikkeet, rokki.
Mitä tapahtui? Kolmissakymmenissä useimmat vaihtoivat farkkunsa pukuun ja solmioon, pöksylähetystaistolaisuutensa keskiluokkaisuuteen, alkoivat narista veroista ja mollata nuorisoa.
Minulle sentään jäi kaulukseen loppuiäksi Sadankomitean rauhanmerkki.
Yhä enenevästi on nousukkaita, jotka pitävät itseään erikoisälykkäinä. No, on varmaan sosiaalista älykkyyttä oppia kiipimään ryömimisasennossa.
On silti selvitetty, että aitoerikoiset ovat älykkäämpiä ja pitkäikäisempiä kuin massayksilölliset.
Joutuukin pohtimaan mistä kuteesta oma niukkaliekkinen elämä koostui.
Päivä alkaa parilla rivillä Kristuksen historiasta tai Kapinfilosofiasta. Jompikumpi määrää päivän sävyn..
Ruokaa laitan. Tänäänkin kylmäsavulohiavokadopastan, parmesaanilla ja pinjansiemenillä aateloitu. No, jokainen mies toki laittaa ehtaa evästä rakkaimmalleen.
Nuorena muuan neito kysyi mitä on onni. Minulta irtosi: Onni on hyvä hiljaisuus, jonka aateloi iloisin suru hakkaamalla elämän kurkihirttä.
Entä lempituoksu? Henkäys keltamataran, jota Neitsyt Marian sänkyheinäksi kutsutaan.
Olen siis arkisen harmaa. Sillä on saanut karkotetuksi pöhöegoiset loitolle. Kutsun saavutettua etua, kylmää rinkiä, passeliksi hinnaksi itsenäisyydestä.
Yksilöllinen kamppailu valistusihmiseksi, jolla on barokkisielu jatkuu.
Yhä uskon, että on runsaasti nuorisoa, joka on valmis nousemaan Spartacuksen rinnalle. Sopii muistaa, että vain niitä puita ravistellaan, joissa on hedelmiä.
IMMU
”Meillä oli teiniliitto, vallankumousliikkeet, rokki.”
Näin vanhempana muistelen, että teillä nuoruudessa oli myös v…tu, viina ja mopedit, ei meillä vaan mopedeja ollut.
– – –
”.. nuorisoa, joka on valmis nousemaan Spartacuksen rinnalle..”
Toivotaan nyt kuitenkin, ettei heitä nosteta Spartacuksen rinnalle.
Ilmoita asiaton viesti
>….. vain niitä puita ravistellaan, joissa on hedelmiä.
ooo
Siinä se.
Kiitos.
Ilmoita asiaton viesti