Lukupamppu

Lomien alkaessa suvaittakoon retromuistuma perhearjesta, työnjaosta ja lukemisen liikkeellepanevasta voimasta neljännesvuosisadan takaa:

On kiinteistö, jonka omistaa, mutta jota ei hallitse, ystäväni, joskin läheiseni, herra V.
Ilta-askareet ovat meneillään. Se tarkoittaa että rouva askaroi. Herra V ja nuori henkilö, Timjamiksi lempinimetty, lukevat yläkerrassa.

Pihalta kuuluu ruohonleikkurin pärinä.

Timjami silmää isäänsä:

– Tässä kirjassa puhutaan oblomovilaisesta ihmisestä. Mitä se tarkoittaa?

– Oblomov on Ivan Gontšarovin romaanihenkilö, poikkeuslahjakas makailija. Hän loikoilee, lukee rivin parin, tuumailee omiaan ja jättää pintahikeen puskemisen muille.

– Etteikö Oblomov tehnyt mitään hyödyllistä?

– No, alati hän sottaili, että tuota ja tuota paikkaa olisi kohennettava. Mutta arveli, että ehtiihän tuon. Viipyilevä toimeenpanija oli Oblomov. Jos kutsuttiin kylään, hän oli aika kuha keksimään vippassyitä saadakseen jäädä kotiin.

– Sinä puhut Oblomovista imperfektissä.

– Aivan! Menneen maailman mies oli Oblomov. Ei nykyhaipakka soveltuisi hänelle. Kaikki eivät halua nuolla elämänsä hunajaa orjantappurasta.

Timjami vilkaisee V:tä jokseenkin terävästi:

– Joo-o. Menneiden aikojen miehiähän ovat oblomovilaiset.

V silmää takaisin epäluuloisesti:

– Sinä tarkoitat tuolla jotakin?

– Ehei. Luenpahan vain näitä kirjoja. Niistä viisastuu. Niin olet opastanut.

Timjami syventyy lukemiseen ja hoksaa kohta, että isän tuoli on tyhjä. Alakerrasta kuuluu astioiden kilinää.

– Missäs' perheen päävastuunkantaja on? Timjami tiedustelee kirjallisen yläviritteisesti.

– Se oli taas niin outo. Tuli pyrynä ovesta ja tempaisi minulta ruohonleikkurin. Mikähän sitä viirasi?

– Mistäpä minä, puolikasvuinen, tietäisin. Olen vain lukenut yhtä kirjaa, Timjami lohkaisee.

– Kirjaa ja kirjaa! Onkohan ylettömästä lukuvimmasta mitään hyötyä tälle perheyhteisölle?

– Luulisin, että kirjoista viisastuu. Äskenkin opin, että mikä mies oli Oblomov.

Äidin silmien läpi käy ymmärryksen leimahdus. Vilkaistessaan ikkunasta äheltävää V:tä hän myöntelee lämpimästi Timjamille:

– Oppii kirjoista viisautta, jaettavaksi asti…

IMMU

immu
Kuopio

Oli pakinoitsija ja kirjallisuustoimittaja Savon Sanomissa 1975-2007

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu