Kertausta erään tullivirkamiehen taiteilijapojan ja tulevan vaikuttajan alkutaipaleesta
Kertauksena lainaan Wikipediaa:
Hän reputti kahdesti pyrkiessään arkkitehtikouluun, teki sekatöitä, oli muurarin apulaisena ja myi piirtämiään maisemakortteja. Tunsi vastenmielisyyttä ammattiyhdistyshenkeä ja näiden ajatuksia kohtaan. Asui köyhäinkodeissa ja söi kunnallisissa ruokaloissa. Hänessä oli boheemia ja mielikuvitusihmistä, ja pettynyt taiteilijan kunniahimo kalvoi hänen sisintään, mikä teki hänet katkeraksi yhteiskuntaa ja ympäristöään kohtaan ja täytti hänet itsesäälillä.
Hän oli työtä kaihtava, reaalikoulussa ei suorittanut yhtään tutkintoa. Ihannoi nationalismia, joka kohdistui sekä juutalaisia että slaavilaisia väestöryhmiä vastaan samalla kun hän kiivaasti vastusti marxilaista työväenliikettä.
Hän 23-vuotiaana yritti paeta katkeraa nuoruuttaan ja työskenteli maalarin kisällinä ja piirtäjänä. Hän kirjoittaa: ”Minulle sodan puhkeaminen tuli kun ylösnousemus nuoruuden katkerista tunteista. Vielä tänäänkin minua hävettää kertoa, että myrskyisän innon valtaamana vaivuin polvilleni ja kiitin täydestä sydämestäni taivasta. ..” .. Noina päivinä kasvoi sisässäni viha niitä kohtaan, joilla oli vastuu näistä konnantöistä. .. Päätin ryhtyä poliitikoksi.”
Viha demokraattista tasavaltaa kohtaan oli laajaa. Sitä syytettiin tappiosta …
Adolf Hitler (*20.4.1889 Braunau, Itävalta, k. 30.4.1945 Berliini)
Isä oli tullivirkamies ja kuoli Adolfin ollessa nuori.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler
Ilmoita asiaton viesti
Otavan Iso Tietosanakirja 1930-luvulta esittelee Hitlerin tyyliin ”saks. poliitikko”. Reaaliaikaista tietoa silloisille lukijoille, mikäpä siinä.
Synnyinkaupunki Braunaun nimi pitänee painaa mieleen. Olen tottunut yhdistämään Hitlerin Linzin kaupunkiin, jossa Alois-isä työskenteli virkamiehenä. Braunau on asettanut Hitlerin asuintalon edustalle (betoniporsaalta näyttävän?) muistokiven ”suurelle pojalleen”:
https://c8.alamy.com/comp/2E0T0FG/a-memorial-stone-outside-the-building-where-adolf-hitler-was-born-in-braunau-am-inn-austria-2E0T0FG.jpg
Ilmoita asiaton viesti
Itävaltalaiset ovat maailman viisaimpia ihmisiä. He ovat tehneet Aatusta saksalaisen, ja Bethovenista itävaltalaisen.
Ilmoita asiaton viesti
Rakastetut kirjailijat väittelevät pidettyjen poliitikkojen kanssa kirjamessuilla, alansa huippua edustavat palkitut journalistit kirjoittavat Kuukausiliitteessä. Iloinen, kirjava, värikäs someporukka lukee. Onhan heillä oikeus pitää hauskaa! Eivät tunnista isäänsä, julkkiksen muistotilaisuudessa kuvataan. Suomenkieliset miehet hyötyelukoita.
Ilmoita asiaton viesti
Mein Kampf – edelleen paras maalarin oppikirja.
Ilmoita asiaton viesti
Minulla on tuosta suomenkielinen versio (lähes iskemätön). Joskus vielä luen sen tai sitten panen myyntiin.
Ilmoita asiaton viesti
Tulipa mieleeni, että olen yhden kerran käynyt antikvariaatista kysymässä, paljonko Hitlerin kirjasta (Taisteluni) maksettaisiin. ”Meidän kauppamme ei sellaisia kirjoja osta”, sanoi myymälän emäntä ystävällisen tiukasti.
Se tuli selväksi, mutta tapahtumasta on jo hyvän aikaa. Joku jossakin maksaisi teoksesta varmasti… jotain. Kansilehdellä on kaksi riimu-ässää ikään kuin aitoustodistuksena, eikä kirja muutenkaan ole esineenä epäilyttävässä kunnossa. Sisältö onkin jo toinen juttu!
Ilmoita asiaton viesti
Kolmannessa valtakunnassa tämän sai nuoripari häälahjaksi.
Ilmoita asiaton viesti
Lyön vetoa, ettet jaksa lukea sitä läpi!
Minä yritin, mutta kesken jäi.
Ilmoita asiaton viesti
Lääketieteellisesti on mielenkiintoista, että Aatulta puuttui toinen kives.
Ilmoita asiaton viesti
Erään lähdeteoksen mukaan Hitler harmitteli Eva Braunille, ettei kyennyt ilahduttamaan tätä tarpeeksi. Onkin jollain tavoin yllättävää, ettei Eva tuntenut palavaa rakkautta, ei säkenöivää vihaa, ei edes pelkoa, vaan koki valtakunnankanslerin tyttöystävänä lähinnä pitkästyvänsä.
Ilmoita asiaton viesti
Yks kives on tarpeeksi. Ei munuaisiakaan tarvita kuin yksi. Mitähh?
Ilmoita asiaton viesti
Hmm, onko tuohon muitakin lähteitä kuin Veitikka?
Ilmoita asiaton viesti
https://de.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitlers_m%C3%B6gliche_Monorchie
Ilmoita asiaton viesti
”wissenschaftlich umstritten” tarkoittaa käsittääkseni ”tieteellisesti kiistanalaista”, joten voi olla ihan höpöäkin.
Ilmoita asiaton viesti
Hitler. Hän sai myös kuppataudin juutalaisilta huorilta Viinissä.
Tämä syvensi hänen vihaaansa jutalaisisa kohtaan entisestään.
Ilmoita asiaton viesti