Kävin kuntoutusselvityksessä. Selviätkö sinä muistitestistä?

No niin, olen palannut kotiin. Edellisessä vapaavuoron kirjoituksessanihan kerroin olevani Kankaanpäässä.
Tuosta reissusta on runsaasti – mikä määrä on runsaasti? – kuvia websivuillani. Pääosin kuvia ruoasta. Yksi selfiekin siellä on, saunassa otettu.
Muistitestikin löytyy tuolta sivuiltani,
mutta tottakai laitan sen tähänkin:
Psykologi teki jakson aikana minulle monenlaisia testejä. Osi meni hyvin ja osa pikkaisen paremmin.
Yksi testeistä oli sanaparitesti. Siinä olivat seuraavat sanaparit (muistakohan ne vielä nyt pari päivää testin jälkeen?)
Rekka – Nuoli
Norsu – Lasi
Tikkaat – Tähti
Kettu – Paperi
Talo – Pähkinä
(mietin)
Laukku – Ruusu
Pankki – Taulu
(mietin)
Lisko – Pelle
Menihän näiden miettimiseen nyt pari minuuttia, kun tuli nuo kaksi taukoa 🙂
Jos haluat tehdä testin niin tarvitset kaverin. Sanaparit voinee kaveri keksiä uudet. Hän sitten lukee sanaparit sinulle kertaalleen. Tuon jälkeen hän lausuu sinulle parin ensimmäisen osan ja sinun tulee muistaa toinen osa. Tämä tehdään kolme kertaa, ja neljännen kerran sitten vielä puolen tunnin kuluttua.
Oman tulokseni kerron nettisivuillani – tottakai. En kylläkään osaa kertoa, että mikä olisi keskimääräinen tulos, enkä muutakaan. Kuka osaa?
Lisäys 11:00
Minä muistin nuo jotenkin näin. Miten Sinä muistat?
Rekka – Nuoli………. Rekan kyljessä nuoli osoittaa kulkusuunnan
Norsu – Lasi …………. Norsu on lasista valmistettu koriste
Tikkaat – Tähti…. …. Tähti kiipeää tikkaita pitkin korkealle
Kettu – Paperi……… Paperista tehty kettu
Talo – Pähkinä….. … Riko talon ikkuna heittämällä pähkinä
Laukku – Ruusu…… Ruusun voi laittaa laukkuun
Pankki – Taulu……… Pankissa kirjoitetaan tietoja taululle
Lisko – Pelle………… Liskolle kun laittaa pellenaamarin niin…
Ilmoita asiaton viesti