Suomen kieli on kaksi kertaa parempi! (puolet huonompi, eli. 33%>
Tänään katselin jälleen alueuutisia.
Kaksi kertaa huonompi…
Entäs paljonko huonompi on sata kertaa huonompi?
Ehkä kykenen ymmärtämään, että joku voi olla puolet huonompi.
Jos paras tulos on 100, niin puolet huonomman tulos on 50, jep?
Mutta jos paras tulos on 120, niin mikä on kuusi kertaa huonomman tulos?
Jos Kallen virkkaama kaulaliina saa huonousarvosanan yksi, ja Villen vastaava saa kolmosen, niin ”kaksi kertaa huonompi” toteutuu. Vai? On toki niin, että yleensä vertailun perusteena on paremmuus, eikä huonouden kertoimia tarvita.
Joskus olen kuullut ilmaisun ”kaksi kertaa vähemmän”, ja sehän ei merkitse mitään.
Ilmoita asiaton viesti
Aivan.
Paljonko oikeasti on ”kaksi kertaa vähemmän”?
Kyllä tuota ilmaisua jopa uutisissa käytetään, vaikka voisi sanoa: puolet. https://www.kielikello.fi/-/totta-toinen-puoli
Mutta on se noinkin, jotkut ajattelevat, että puolet enemmän on tuplaten. Höh!
Ilmoita asiaton viesti
Tuolla kielikellon linkin takana on, hyvä pointti, niille jotka viitsivät lukea: ”Oletetaan, että meillä on ratkaistavana laskuesimerkki: ”Kalle sai kaksi omenaa ja Pekka puolta enemmän. Kuinka monta omenaa Pekka sai?” Ratkaisu riippuu siitä, minkä merkityksen ilmaukselle ”puolta enemmän” annamme. Merkityksiä on oikeastaan kolme: ’x + x = 2x’, ’x + 0,5’ ja ’x + 0,5x’.”
Ilmoita asiaton viesti