Ruotsin heikko kruunu ja hintaerot

Ruotsin kruunun heikkoudesta ja sen aiheuttamasta hintojen halpuudesta euroilla maksaessa on näkynyt moniakin juttuja julkisuudessa. Asia ei ole kuitenkaan aivan yksiselitteinen. Tuontitavaroiden hinnat ovat korkeampia kuin silloin kun  kruunu oli vahvempi, joten tarkkana saa olla.

Oma kulutuksemme on pääasiassa ruoka- ja hygieniatarvikkeita, eikä niissä tuoteryhmissä ole kovin paljoa tuotteita joissa hintaeroa voi sanoa suureksi. Ruotsin puolelta emme siis tee kuin joitakin täsmäostoksia.

Seuraavaksi muutama esimerkki tuotteista, joita on haettu neljän kilometrin päästä rajan takaa.

Kauppaketjun kevytmaito, säästö n. 10 snt/litra.

Mansikkahillo, 500 g. Hintaero n. 1,40 €

Astianpesuaine (Fairy)  n. 1 €

WC-paperi (Lotus) n. 10 senttiä/rulla

Coca-Cola 1,5 ltr, pantteineen n. 1,20 € halvempi

Varhaisperunat olivat multaisena 49 snt/kilo, Suomen puolella hinta liki nelinkertainen.

Tasapuolisuuden vuoksi voi mainita, että esimerkiksi puolen kilon voipaketti on Suomen puolella noin kaksi euroa halvempi.

Edam-juusto, 500g noin 4 € edullisempi.

Tomaattikilon saa myös Suomesta noin 1,5 euroa edullisemmin, kun taas kurkun hinta on jokseenkin tasoissa.

Pienempiä, alle kahdenkymmenen prosentin hintaeroja on suuntaan ja toiseen mikä on luonnollista. Varsinkin vihannesten ja juuresten hinnat vaihtelevat kesällä nopeasti joten niitä en ottanut enempää mukaan vertailuun. Hintaerot ovat niissä kuitenkin olleet perunoita lukuun ottamatta varsin maltillisia. Edellämainitut hintaerot perustuvat 1-2 viikon takaiseen tilanteeseen.

Rajaseutuetu, onko sitä? Ruuassa ja taloustarvikkeissa voi kyllä jonkin verran säästää. Viikossa se ei paljon näy, kuukaudessa jokusen kympin.

Edit: On kyse kahden hengen talouden säästöstä. Suuremmat perheet voivat tietysti säästää enemmän.

 

 

 

 

 

kaunaherra
Sitoutumaton Pello

Olen vuonna 1947 syntynyt elämän ja työn prosessien moniottelija. Vanhentunut päivän kerrallaan, jatkan samaan malliin. Jos joku löytää kirjoituksistani jonkun mielipiteen niin se on omani.
*Siunattu se joka ei mitään odota, koska hän on varmasti saava sen*
mualaispoeka at gmail.com

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu