Unia kuolleista työkavereista
Olen nähnyt muistaakseni joitakin vanhoja jo kuolleita työkavereitani unessa. Tänä yönä heräsin merkilliseen uneen, kun tuotantolinjamme nokkamies Jorma oli kylässä luonani täällä Oulussa. Muistelin unessa, että hänellä oli jotain terveyskremppaa, mutta silti hän vaikutti hyvin elinvoimaiselta ja avuliaalta itseäni kohtaan. Jorma kysyi, että tarvitsenko jotain, ja sanoin että tuo vaikka Colaa sitä halvinta laatua. En ole liikuttunut pitkään aikaan mistään asioista tunteellisesti, mutta nyt tunnen itseni itkuiseksi ja surumieliseksi. Jorma on kuollut jo reilut 15 vuotta sitten. Heräsin unien keskellä siihen, kun näen erään isoveljeni puhelimen soivan eli olen näkymättömänä tarkkailijana veljeni luona.
Kieltämättä kuolema mietitytti herättyäni siinä mielessä, että miten joidenkin kuolleiden läheisten vaikutus säilyy niinkin pitkään heidän kuolemansa jälkeen. Työkavereiden merkitys voi olla monille suurempi elämässä kuin sitä työelämän kiireessä käsittääkään.
Itse en juurikaan muista uniani, ehkä hyvä niin. Vanhoja työkavereita muistelen usein, onneksi joku pitää vielä yhteyttä.
Ilmoita asiaton viesti