Munavoi taas toisin

Mikroaaltouunini alkoi salamoida ja räiskiä sunnuntaina enkä ole sinnikkäistä yrityksistä huolimatta onnistunut ostamaan uutta. Tai oikeastaan olen jo kaksikin ostanut, mutta siitä ehkä myöhemmin. Toistaiseksi kuitenkin Bilteman kuumailmapuhallin on osoittautunut ruuanlaitossakin ihan kelpopeliksi. Olen paahtanut vain kilowatin teholla ja kyllä sillä voileivän paahtaa ihan kymmenissä sekunneissa. Kun sitä pitää lähellä, ruskistuu munavoin pinta esteettisesti nopeasti ja leipäkin rapeutuu niiltä osin kuin se ei ole peitossa. Kuumaksi tulee vain Ikean lasilautanen, mutta se jäähtyy nopeasti.
Minun munavoissani ei ole voita vaan viimeksi:
- 12 kpl 10 minuuttia keitettyä munaa
- 170 g Milbona sinihomejuustoa, Valion Aurajuustoa löytyy kuitenkin jokaisesta ruokakaupasta.
- 100 – 50 g sulatejuustoa
- 100 – 50 g Admiral klassisk svensk kaviar eli ”Kallen mätitahnaa”.
- 2 suurehkoa sipulia pilkottuna hienoksi
- vahvaa chilikastiketta maun mukaan
- kokeeksi noin rkl sinappijauhetta
- noin 2 tl aromisuolaa
Valokuvassa on myös valmistus- ja säilytystarvikkeet eli haarukka ja 1,7 litran pakasterasia.
Aiemmin olen keittänyt vain 8 munaa ja silloin 125 g pakkaus Rainbow sinihomejuustoa ja yksi iso sipuli ovat riittäneet. Sipuli, chilikastike ja sinappijauhe menettävät tehoaan myös jääkaapissa säilytettynä, joten 8 tai 7 munaa eli noin puoli kiloa tai isoa munapakkausta on kyllä sopivampi määrä kerralla valmistettavaksi.
8.10. eli huomenna lokakuun ensimmäisen täyden viikon perjantaina on maailman munapäivä.
Tuohan on todellinen äijäkeittiön spesiaali!
Ilmoita asiaton viesti
Munavoin äijäreseptisi vaikuttaa joltain tieteenalalta.
Tuollaisen reseptin äärellä ei mene suuhun muuta kuin sormi.
Ilmoita asiaton viesti
Äh, ei tuo vielä mitään. Hakusanoilla extreme cooking vacuum distillation löytyy mm. Distilling in a Vacuum to Preserve Fresh Flavors – The New York Times vuodelta 2009. Siinäkin valitellaan, että jos on uuttanut rasva- ja tai vesiliukoisia makuja alkoholiin ja poistaa alkoholin tuhoamatta makuja tislaamalla tyhjiössä normaalilämpötilassa, saa New Yorkissa saman kohtelun kuin pontikankeittäjät. Kunnon vehkeissä kolvia vielä pyöritetään vinossa asennossa höyrystymisen nopeuttamiseksi.
Ilmoita asiaton viesti
Olen yksinkertaistanut reseptiä poistamalla aromisuolan ja sinappijauheen. Pieni määrä sinappijauhetta, kuten 1 rkl 12 munaan, ei maistu juuri miltään, mutta suurempi määrä menee lyhyenkin säilytyksen jälkeen huonon puolelle. Aromisuola taas on tarpeeton, koska Admiral-mätitahnassa suolaa on peräti 6,3 %.
Sulatejuustokin on lähellä tarpeetonta. Kun sinihomejuustoa hieman lämmittää mikrossa, tulee siitäkin melko notkeaa ja muutenkin sekoitus- tai ”muussaamis”-vaiheessa aineksien olisi hyvä olla vähintään huoneenlämpöisiä.
Ilmoita asiaton viesti