Pieni USB-muistitikkutesti

Siitä on tainnut vierähtää jo lähes 10 vuotta, kun edellisen kerran ostin USB-muistitikun. Se oli Transcendin USB 3.0:aa tukeva 8-gigainen melko kallis tikku ja sen nopeus oli pettymys. Sen jälkeen olen ostanut satunnaista tallennusta varten pelkästään mikroSD-muistikortteja, jotka mobiililaitteiden lisäksi toimivat adapterien avulla USB-liitännässä ja isossa SD-liitännässä.

Kun sitten vähän aikaa sitten ostin pari Kingston Datatraveller G4 USB-muistitikkua, oli niiden nopeus yllätys ja ostin lisää erilaisia USB-muistitikkuja, koska ne ovat halpa ja kätevä tapa kokeilla eri Linuxin levitysversioita. Uusimmassa Fedorassa vaikuttaa taas olevan melkein kaikki muut työpöytäympäristöt kuin Gnome jälleen enemmän tai vähemmän rikki. Ja Gnomekin on perusteellisesti uudistuneen versionsa takia kuulemma enemmän tai vähemmän rikki.

Kuten sanottu, USB-muistitikuilla on kilpailijoita. Myös SATA-liitäntäisiä SSD-levyjä sekä pieniä vähän virtaa kuluttavia kiintolevyjä voi liittää adapterin avulla USB-liitäntään.

USB-Muistitikku HP Elitebook 820 G3, Intel Corporation Sunrise Point-LP USB 3.0 xHCI Controller (rev 21) HP Z600, lisäkortilla VIA Technologies, Inc. VL805 USB 3.0 Host Controller (rev 01) Hinta/€
Kingston DataTraveller Exodia 32GB 75,63 82,34 3,9
Kingston DataTraveller Exodia 64GB 201,53 139,82 7,9
Kingston DataTraveller Exodia 64GB 252,25
Kingston DataTraveller G4 32GB 124,81 144,82 4,9
Kingston DataTraveller Kyson 32GB 199,96 229,45 7,5
Kingston DT70 USB-C 32GB 201,75 4,5
Transcend JetFlash 8GB 52,70 53,88
Transcend JetFlash 8GB, USB 2.0 33,98
.
Genesys Logic, Inc. SD Card Reader and Writer
SanDisk Ultra 64GB microSDXC 83,26 88,62
SanDisk Ultra 32GB microSDXC 83,02 91,57
Transcend SDHC 16GB 17,51 18,14
.
KINGSTON SA400S37480G 480GB SSD-levy Huomautukset
Other World Computing External SATA Hard Drive Adapter cable PA023U3 375,64 USB-C – SATA. Nopeus-
Vaihtelu aluksi hyvin suurta.
.
JMicron Technology Corp. / JMicron USA Technology Corp. JMS578 SATA 6Gb/s 373,51 USB 3.0 – SATA. Nopeus-
Vaihtelu aluksi hyvin suurta.
USB-liitäntäisten flash-muistien lukunopeudet, Mt/s.
Lukunopeudet Elitebook-läppärissä.

USB-muistitikuista ainoastaan Kysonia markkinoidaan nopeudella. Kun SunDiskin microSD-korttien lukunopeus on hyvin tarkkaan sama koosta riippumatta, näyttää USB-muistitikkujen nopeudet olevan aika sattuman varaisia. No, ovat kuitenkin varsin nopeita varsinkin hintaan nähden. Minulla on muidenkin valmistajien microSD-kortteja ja kaikki uusimmat ovat olleet hyvinkin tarkkaan yhtä nopeita, hieman alle 100 Mt/s.

Kingstonin 480-gigainen on ollut saman kannettavan koneen sisällä SATA-liitännässä ja silloin sen lukunopeus oli hieman vajaa 500 Mt/s. Onko hidastumisen syy Elitebookin USB-liitännät vai sovitinkaapelit, jää auki, mutta SSD-levy olikin mukana vain vertailun vuoksi.

Myös Elitebookin USB-C-liitäntä ja USB-C-liitäntäiset muistit ovat ilman vertailuarvoa. Minulle on tulossa Kiinasta pari USB-C-lisäkorttia PCI-e-väylään ja lisään sen tulokset tähän kirjoitukseen myöhemmin, jos jotain erityistä ilmenee.

Sen noin 10 vuotta vanhan pettymyksen aiheuttanut Transcendin muistitikku on mukana tuloksissa ja myös USB 2.0-väylällä. Oli se kyllä hieman nopeampi kuin sen aikaiset tavalliset muistitikut, mutta varsin vähän. Myöskin Transcendin ison SD-kortin lukunopeus on samaa luokkaa kuin vanhoilla (USB 2.0) muistitikuilla.

DT70 USB-C 32GB — Transcend JetFlash 8GB
SD Card Reader and Writer — Exodia 32GB
Transcend SDHC 16GB, SanDisk Ultra 64GB ja 32GB — Exodia 64GB
Kyson 32GB — DataTraveler G4 32GB
Samanlainen VL805-kortti kuin Z600-työasemassa.
USB-SATA-sovitinkaapelit maksoivat Kiinasta tilattuna muutaman euron.

128-gigaisia tai suurempia USB-muistitikkuja en ostanut, koska voisin ottaa niitä korvaavia microSD-kortteja vähälle käytölle jääneistä mobiililaitteistani tai ostaisin mieluummin jo sen kokoisia SSD-levyjä.

Vähän vaikeaa uusista halvoista 64-gigaisista ja pienemmistä USB-muistitikuista on muuta sanoa kuin, että ne ovat kaikki riittävän nopeita, mutta hieman kannattaa katsoa mitä niistä käyttää vaativimmissa tehtävissä, kuten Linuxin levitysversioiden kokeilussa.

Halpoina ja hyvinä nousevat esiin USB-C-liitäntäinen DT70 ja 64-gigainen Exodia. Ei Kysoninkaan osto kaduta, halpa sekin oli ja suorituskyky luvatun tasoinen.

Tällä kertaa innostuin ostamaan niin monta USB-muistitikkua, että eiköhän niillä taas 10 vuotta tulla toimeen.

 

Julkaistu raimokoski.fi-sivustolla osoitteessa http://raimokoski.fi/2021/08/18/pieni-usb-muistitikkutesti/. Taulukko näkyy siellä paremmin.

rkoski
Salo

IT-ammattilainen ja -kirjailija. Tehnyt aikoinaan useita Linux-levitysversioita nimillä SOT, Best, Spectra ja Lineox Linux. Julkaistuja kirjoja puolisen hyllymetriä.
Yhteystiedot: www.raimokoski.fi , www.raimokoski.com , www.lineox.net , rk at raimokoski piste com, rk at lineox piste net

Ilmoita asiaton viesti

Kiitos!

Ilmoitus asiattomasta sisällöstä on vastaanotettu