Hallituksella vaikea päätös urheilu- ja muitten yleisötapahtumien sekä rajoitusten purkamisessa
Maan hallitus on parhaillaan Säätytalossa koolla pohtimassa päätettyjen koronarajoitusten jatkosta. Suurin osa rajoituksista päättyy toukokuun puolivälissä. Hallituksella on vaikeita päätöksiä tehtävänä.
Tänään odotetaan päätöksiä mm. kesän yleisötapahtumien osalta ja mahdollisesti osasta koulujen rajoitustoimien purkamista. Illalla klo 19,30 hallitus järjestää tidotustilaisuuden( TV1 19.20Hallituksen tiedotustilaisuus ).
****
Kesän yleisötapahtumien osalta mielenkiinto kohdistuu kesän kymmeniin festivaaleihin. Missä sitten kulkee rajaus muitten suurten yleisötapahtumien, kuten urheilutapahtumien osalta.
Suuria kotimaan urheilutapahtumia ovat yleisurheilussa mm. Kalevan kisat, Paavo Nurmi Games, Suomi-Ruotsi maaottelu, GP-kilpailut ja jalkapallon ja pesäpallon sarjapelit, ravit, rallin MM-sarjan Suomen osakilpailu muutama laji tähän esille ottaakseni. Maailman suurin suunnistuskilpailu Jukolan viesti on tältä vuodelta jo peruutettu ja siirretty ensi vuoden kesäkuulle.
****
Merkittävien kansainvälisten urheilutapahtumien peruutuslista on kasvanut viikoittain ja kuukausittain. Merkittävin urheilutapahtuman peruuntuminen tältä vuodelta on Tokion olympiakisojen siirtäminen vuoden 2021 puolelle.
****
Koronapandemian vaikutukset ja jälkiseuraukset ovat mittavat maailmanlaajuisesti kaikilla elämän aloilla maailmanpolitiikan, talouden, urheilun ja kulttuurin, lääketieteen ja tutkimuksen, liikenteen sekä matkailun jne osalta.
***
P.s. Mitä Suomen osalta hallituksen tulisi tänään päättää. Olisin itse varovainen purkamaan tehtyjä rajoituksia ja odottaisin vielä muutaman viikon, miten tartuntatilanne Suomessa kehittyy
Rikkaan öljymaan Norjan Hiihtoliittokin on joutunut koronaviruksen
johdosta talousvaikeuksiin ja lomauttaa 96 työntekijää osittain tai kokonaan. Sen lisäksi palkkoja leikataan.
https://www.nrk.no/sport/millionkontrakt-glipper-for_forbundet____katastrofalt-for-norsk-langrenn-1.14962201
Suomessa on niin ikään käyty YT-neuvotteluja Olympiakomiteassa, Hiihtoliitossa ja monissa urheiluseuroissa.
Ilmoita asiaton viesti
Suuria urheilutapahtumia voidaan järjestää Suomessa aikaisintaan
elokuussa.
Seinäjoen kuninkuusravit peruttiin tältä kesältä.
Saa sitten nähdä, että voidaanko elokuusta alkaen järjestää
mm. yleisurheilun monia kotimaan kisoja ja rallin MM-osakilpailua elokuun alussa.
Myös jalka- ja pesäpalloväki odottaa ratkaisua, voidaanko sarjakaudet aloittaa ilman yleisöä.
Moottoriurheilussa F1 -kauden alkamista ei ole vielä ratkaistu ja, milloin
jatkuu rallin MM-sarja. Tenniksen grand slam -kausi myös odottaa ja pyöräilyn suuri tapahtuma Tour de France on siirretty syksyyn.
Ilmoita asiaton viesti