Suomen mitalimahdollisuudet Oberstdorfin MM-kisoissa ovat harvassa lajissa
Pohjoismaisten hiihtolajien MM-kisat käydään helmi-maaliskuussa (23.02. – 07.03.2021) Oberstdorfissa (ks. päiväkohtainen ohjelma)
Edellisissä MM-kisoissa vuonna 2019 Seefeldissä Suomi oli mitalitaulukossa vaatimattomalla sijalla 10 yhdellä pronssimitalilla (3. Iivo Niskanen 15 km C).
Suomen mitalimahdollisuudet tämän vuoden Oberstdorfin MM-kisoissa eivät ole suuren suuret, vain muutamassa lajissa.
Ennen MM-kisoja käydään vielä kolmena viikonvaihteena maailmancupin kilpailuja kaikissa pohjoismaisissa lajeissa (maastohiihto, yhdistetty, mäkihyppy).
Seuraavassa ennakkoarviointia Suomen mitalimahdollisuuksista vajaat neljä viikkoa ennen MM-kisojen alkua.
****
Maastohiihdossa MM-kisoissa käytävät kilpailut
Naisten ja miesten sprintit (p) – Naisten 2 × 7,5 km skiathlon – Miesten 2 × 15 km skiathlon – Naisten ja miesten parisprintit (v) – Naisten 10 km (v) – Miesten 15 km (v) – Naisten 4 × 5 km viesti – Miesten 4 × 10 km viesti – Naisten 30 km (p) – Miesten 50 km (p)
→ Naisten yksilömatkoilla on tällä hetkellä Norjalla, Ruotsilla, Venäjällä ja USA:lla ainakin 8-12 hiihtäjää Suomen parasta hiihtäjää kovakuntoisempia. Tämä on tosiasia. Ainoa mitalimahdollisuus lienee vain 4 x 5 km:n viestissä, jossa mitali siinäkin on tiukassa.
→Miesten yksilömatkoilla on tällä hetkellä vain yksi hiihtäjä – Iivo Niskanen -, jolla on mitalimahdollisuus (50 km P). Mitalimahdollisuus on myös 4 10 km:n viestissä, sen osoitti Salpausselällä käyty viesti.
*****
Mäkihypyssä MM-kisoissa käytävät kilpailut
Naisten HS106 – Naisten joukkuemäki HS106 – Miesten HS106 – Sekajoukkuemäki HS106 – Naisten HS137 – Miesten HS137 – Miesten joukkuemäki HS137
→ Suomen nais- ja mieshyppääjillä ei ole kauden käytyjen kilpailujen perusteella mitalimahdollisuuksia. Tavoite on päästä usealla hyppääjällä karsintakilpailusta itse kilpailuun ja itse kilpailussa 2. kierrokselle. Joukkuekilpailussa tavoite on päästä maana 8. parhaan joukkoon.
Kauden maailmancupin tilanne naiset – miehet
Yhdistetyssä MM-kisoissa käytävät kilpailut
Miesten HS106 + 10 km – Naisten HS106 + 5 km – Miesten joukkuekilpailu HS106 + 4 × 5 km – Miesten HS137 + 10 km – Miesten parisprintti HS137 + 2 × 7,5 km
→ Suomen joukkueessa on mitalimahdollisuudet Ilkka Herolalla normaalimäen kilpailussa (HS106 + 10 km) ja parisprintissä joukkueella Ilkka Herola ja Eero Hirvonen. Mutta mäkihypyssä on onnistuttava, ettei hiihtomatkalle lähdetä enenpää kuin 30-60 sekuntia jäljessä.
Summa summarum
Suomen mitalimahdollsuudet ovat välillä 1- 5 mitalissa. Kun yleensä n. 50 % odotuksista yleensä toteutuu, Suomen mitalimäärä jäänee 2-3 mitaliin. Toivottavasti vastoin tuota ennustetta koemme yllätysmitaleja. Sääolosuhteiden muuttuminen kesken kilpailun ( esim. alkaa lumisade kesken hiihtokilpailun tai tuuliolosuhteet tekevät mäkihypyn tuulikompensaatiopisteistä lottoarvontaa) on joskus tuottanut yllätykselliset lopputulokset. Mitä sitten koronapandemia vaikuttaa MM-kisojen läpivientiin ja eri maiden joukkueiden sekä urheilijoiden osallistumiseen, on täysin ennalta arvaamaton tekijä.
Suomen paras menestys on tähän mennessä ollut vuoden 1989 Lahden MM- kisoissa. Tuolloin Suomi oli toistaiseksi ainoan kerran mitalitilaston ykkönen viidellätoista mitalilla (jos ei ylimääräisiä kisoja lasketa mukaan). Lahden vuoden 2001 MM-kisojen muistot ovat vieläkin osin traumaattisia, isäntämaan Suomen jäätyä kiinni laajamittaisesta ( kuusi hiihtäjää kärysi) dopingin käytöstä.
MM-kisat alkoivat 1925
MM-kisojen historia alkaa vuodesta 1925. Suomen Lahti on toiminut MM-kisojen kisapaikkana kaikkein eniten eli seitsemän kertaa ( vv. 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001, 2017).
Kaikkien aikojen mitalitaulukossa Suomi on Norjan jälkeen toisena. Jos on kiinnostunut palauttamaan muistiin, ketkä missäkin lajeissa ovat mitaleja saavuttaneet, näistä linkeistä mitalistit käyvät ilmi (miesten hiihto, naisten hiihto, yhdistetty, mäenlasku).
MM-kisat 1925-2019 – Maiden mitalitaulukko – Menestyneimmät urheilijat
****
Oberstdorfin MM-kisat ovat tällä erää viimeiset pohjoismaisten hiihtolajien MM-kisat, jotka näkyvät valtiollisen YLEn TV-kanavilla. Kuten muistetaan Nordic Entertainment Group osti itselleen viiden vuoden mittaisen yksinoikeuden useiden hiihtolajien televisiointiin Pohjoismaihin kausille 2021-2026 (ks. Ylen uutisointi 11.04.2019).
***
Kisajuliste 1938
Hiihdon MM-kilpailut 1938 | |
---|---|
![]() Lähde Wikipedia
|
Juhlapostimerkki 1989
Lähde Wikipedia
FIS Gold medal | |
---|---|
![]() Lähde Wikipedia
|
Venäjän hiihtäjät, mäkihyppääjät ja yhdistetyn urheilijat kilpailevat kansainvälisen hiihtoliiton FIS:n lipun alla MM-kisoissa Oberstdorfissa.
https://tass.com/sport/1243231
Venäjä tuomittiin dopingrikkomuksista joulukuulle 2022 kestävään arvokisapannaan.
Ilmoita asiaton viesti
Falunissa alkoivat tänään kolmipäiväiset maailmancupin kisat.
Avauspäivänä suomalaiset romahtivat, liekkö runsaan -10 asteen
pakkaskeli tehnyt voitetelun ja suksien valinnan vaikeaksi.
Miesten 15 km (v)
-paras suomalainen Iivo Niskanen sijalla 33.
Naisten 10 km (v)
-paras suomalainen Kerttu Niskanen sijalla 17
Merkille pantavaa on USA:n hiihtäjien suoritukset, joka
nostaa haasteita Suomen viestimitaleille.
Ilmoita asiaton viesti
Tämän päivän massalähdöt Falunissa on perinteisellä tyylillä hiihdetty
-miesten 15 km (P): paras suomalainen 14:s R-M Hakola.. I Niskanen 19
-naisten 10 km (P): paras suomalainen 12:s K Niskanen.. K Pärmäkoski 14.
————-
… että mietittävää jää valmenusjohdolle
Ilmoita asiaton viesti